Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

 

„Przez Sybir do Niepodległej”

 

           7. 09. 2018r. klasa III G reprezentowała naszą szkołę na Międzynarodowym Marszu  Pamięci Zesłańców Sybiru. To wydarzenie odbyło się w Białymstoku już 18 raz. Co roku w ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić tragiczny los setek tysięcy obywateli polskich przez wieki zsyłanych na Wschód, na katorgę.

          Uczestnicy marszu zebrali się przy Pomniku Katyńskim. Tam wysłuchali przemówień, m.in. prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordiana Borejko. Oprócz nich w uroczystości wzięli udział delegaci z Litwy, Łotwy, Ukrainy, wojewoda podlaski, marszałek sejmiku, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządowi politycy. Jak zwykle nie zawiedli uczniowie.

         Kilkutysięczny tłum przemaszerował ulicą Świętojańską, Branickiego i Piastowską do Kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona uroczysta msza celebrowana przez arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

        Tego rodzaju żywa lekcja historii to dla wszystkich a szczególnie dla młodzieży niezwykle cenne doświadczenie.

Warto też zwrócić uwagę na konkretne liczby Polaków zesłanych na Syberię  i Kazachstanu:

1768r. – konfederaci barscy – 10000 powstańców

1794r.  – powstanie kościuszkowskie – 5000 powstańców

1831r. – powstanie listopadowe – 12000 powstańców

1864r. – powstanie styczniowe – 40000 powstańców

1940 – 1956r. – Golgota Wschodu – 1350000 deportowanych

                                                                                                                         

 

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.