CELE I ZADANIA wolontariatu „Anioły ze szkoły SP 24”

CELE OGÓLNE:

• Promowanie idei wolontariatu jako formy działalności na rzecz społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Aktywizacja do współpracy z instytucjami pozarządowymi.
  • Angażowanie uczniów w świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomoc innym.
  • Promowanie wśród dzieci i młodzieży postaw: wrażliwości na potrzeby innych, empatii, życzliwości, otwartości i bezinteresowności w podejmowanych działaniach.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Edukacja społeczności szkolnej (uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice) w zakresie związanym z bezdomnością zwierząt:
  1. warsztaty i pogadanki z uczniami prowadzone przez wolontariuszy,
  2. akcje edukacyjne (Adoptuj, nie kupuj!, Sterylizacja jest potrzebna, Pełna miska do schroniska),
  3. prowadzenie tablicy informacyjnej z ważnymi datami i informacjami.

• Organizowanie spotkań z osobami zajmującymi się społecznie pracą na rzecz zwierząt bezdomnych.
  • Współpraca z instytucjami lokalnymi, które działają na rzecz środowiska lokalnego w zakresie rozwiązywania problemów bezdomności zwierząt:

- włączanie się w działania instytucji pozarządowych,

• Organizowanie wydarzeń szkolnych, konkursów.
  • Motywowanie społeczności lokalnej do zajęcia aktywnej postawy społecznej, ukazywanie możliwości działania w środowisku lokalnym jako aktywny obywatel.
  • Promowanie działań na platformie internetowej – upowszechnianie działań na stronie facebook oraz szkolnej stronie internetowej.

KTO MOŻE ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM

Wolontariuszem może być każdy uczeń klas IV – VIII, który:

• Regularnie uczęszcza na zebrania i bierze udział w działaniach wolontariatu,
  • Bezinteresownie niesie pomoc, tam, gdzie jest ona potrzebna,
  • Wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań,

ZASADY

• Niewłaściwie zachowujący się wolontariusz nie będzie mógł uczestniczyć w dalszych działaniach.
  • Praca wolontariuszy i obecność na zebraniach dokumentowane są w Dzienniku Zajęć.
  • Kilkukrotna absencja na zebraniu, bez usprawiedliwienia skutkuje wykreśleniem z listy wolontariatu
  • Na każdy rok szkolny opiekun wolontariatu „Anioły ze szkoły SP24” wspólnie z członkami opracowuje plan pracy.

NAGRADZANIE WOLONTARIUSZY

Nagradzanie wolontariuszy ma charakter motywujący, podkreślający uznanie dla jego działalności. Formy nagradzania:

• Wychowawca klasy uwzględnia zaangażowanie ucznia w działalność wolontariatu przy ocenianiu zachowania ucznia, zgodnie z zasadami opisanymi w statucie szkoły
  • Aktywny, systematyczny i długotrwały udział w wolontariacie uprawnia do uzyskania wpisu o działalności społecznej w ramach wolontariatu na świadectwie ukończenia szkoły.

Bożena Ewa Teleszewska - opiekun szkolnego koła „Anioły ze Szkoły SP24”