Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

Początki współpracy pomiędzy Publicznym Gimnazjum nr 9 a Polską Szkołą Podstawową w Taboryszkach na Litwie sięgają 2002 roku. W tym roku 15 marca wspólnie z nauczycielami ZSZ nr 6 w Białymstoku po raz pierwszy zorganizowaliśmy akcję pomocową skierowaną do mieszkańców Taboryszek. My i nasi znajomi zgromadziliśmy ubrania, obuwie, środki czysto­ści, zabawki itd. Razem z darami wyruszyliśmy do naszych rodaków na Litwie. Byliśmy bardzo wzruszeni, zdawaliśmy sobie jednocześnie sprawę, iż nasza znajomość potrwa trochę dłużej. Co roku, zawsze przed świętami Bożego Narodzenia, organizujemy akcję charytatywną, w którą włącza się wiele szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych z Białegostoku oraz woj. podlaskiego. Akcja jest skierowana również do Polskiego Domu Dziecka w Solecznikach na Litwie. Wielkiej corocznej pomocy udziela Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność" w Białymstoku oraz wojskowa parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Jerzego. W maju 2006 roku po raz pierwszy odwiedziliśmy mieszkańców Taboryszek razem z młodzieżą naszej szkoły. Wspólne ognisko, gry, zabawy integracyjne oraz dyskoteka zbliżyły do siebie nasze dzieci. Zwiedziliśmy zabytki Wilna oraz 12 maja, w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, złożyliśmy kwiaty w Mauzoleum, gdzie spoczywa jego serce.W maju 2012 roku ponownie z młodzieżą z naszej szkoły odwiedziliśmy Taboryszki oraz Wilno. W kwietniu 2013 roku do młodzieży z naszej szkoły dołączyła grupa gimnazjalistów z Gimnazjum nr 1 w Błoniu woj. mazowieckie – wspólnie udaliśmy się do naszych rodaków w Taboryszkach. Zawiązały się przyjaźnie, które utrzymywane są do dziś.

We czwartek 7.11.2013 r. do naszej szkoły przyjechała 14-osobowa grupa młodzieży ze wsi Taboryszki rejon Soleczniki na Litwie (wieś zamieszkiwana jest przez ludność polską) z panem dyrektorem Tadeuszem Żygielem na czele. Dzieci z Litwy spędziły w Białymstoku cały dzień. Brały udział uroczystym apelu z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości zorganizowanym w naszej szkole. Poznały swoich rówieśników , nauczycieli i szkołę.
Następnie młodzież PG nr 9 oraz taboryskiej szkoły spędziła wspólny czas w kinie oraz na kręgielni. Wieczorem odbyła się kolacja zorganizowana w Szkole Podstawowej 47, gdzie młodzież również spędziła noc.

Piątek był dniem przeznaczonym na zwiedzanie stolicy naszego państwa.Nasi goście wspólnie z młodzieżą naszego gimnazjum zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Sejm.

W sobotę 30-osobowa grupa uczniów oraz czworo opiekunów z PG 9 oraz Taboryszek wzięła udział w Kampinowskim Rajdzie Niepodległościowym - dużej imprezie o charakterze patriotycznym cieszącej się od kilku lat wielkim zainteresowaniem. Młodzież z Białegostoku i Taboryszek spotkała się również w Kampinosie z zaprzyjaźnioną grupą młodzieży z Salonu Gier Planszowych działającą w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Błoniu. Wspólnym grom i zabawom nie było końca.W niedzielne południe pożegnaliśmy się i wróciliśmy do domu-wspólnie zaplanowaliśmy pobyt młodzieży z Białegostoku i Błonia w maju 2014 r. w Taboryszkach.

litwa okładka mozaika

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.