Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

 

 

DEBATA OKSFORDZKA "WOLNA EMIGRACJA"

7.11.2014r. (poniedziałek) o godz.12.45 w sali lustrzanej VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku odbędzie się debata "WOLNA EMIGRACJA". Uczestnikami dyskusji będą uczniowie:

-Publicznego Gimnazjum nr 9 im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie,

-Publicznego Gimnazjum nr 15 im. Wiesława Kazaneckiego,

-Publicznego Gimnazjum nr 18 im. króla Stefana Batorego,

-VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

TEMATYKA DEBATY:

-przyczyny i skutki migracji,

-prawa człowieka i kontrola migracji,

-otwarcie granic Unii Europejskiej dla mieszkańców Globalnego Południa.

"Inne + nasze = ciekawe" - to pomysł realizowany w VII Liceum Ogólnokształcącym
w Białymstoku, w ramach komponentu szkoleniowego projektu "Edukacja Globalna
2014-2015. Regranting dla organizacji pozarządowych
". Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży globalnymi współzależnościami oraz kształtowanie wśród nich postaw, respektujących różnorodność kulturową. W ramach projektu uczniowie z VII LO uczestniczą w warsztatach z edukacji globalnej. Zajęcia są prowadzone metodami aktywizującymi grupę, z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć fotograficznych, teatralnych i plastycznych.

We wszystkich szkołach biorących udział w przedsięwzięciu zostanie zaprezentowana wystawa prac plastycznych i fotograficznych, które powstały w trakcie realizacji projektu,
a ich przedstawiciele wezmą udział w dyskusji na temat wolnej emigracji.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych "Siódemka", założone przez nauczycieli VII LO w Białymstoku. Misją organizacji jest wspieranie młodzieży w działaniach edukacyjnych i artystycznych.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.                 

 

***

 

17 listopada 2014 r. uczniowie klasy II b biorący udział w projekcie edukacyjnym „Mniejszość większości” wzięli udział w debacie zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Siódemka” działające przy VII Liceum Ogólnokształcącym.W pierwszej części spotkania uczestnicy obejrzeli prezentacje na temat problemów migracyjnych współczesnego świata, przypomnieli sobie, czym są prawa człowieka i dowiedzieli się, że prawo do wolności jest podstawowym z tych praw. Następnie przedstawiona została etiuda taneczną na temat wolności.

Po krótkiej przerwie i poczęstunku uczniowie wzięli udział w dyskusji w formie debaty oksfordzkiej, w której teza mówiła o konieczności akceptacji migracji z krajów Globalnego Południa do Europy, zaś antyteza głosiła, że takie migracje są zagrożeniem dla państw europejskich. Bardzo emocjonalna dyskusja odbyła się ze szczególnie aktywnym udziałem ucznia naszego gimnazjum Maksymiliana Czaban.

W debacie uczestniczyli:

Katarzyna Iwaniuk

Karolina Kalisz

Mateusz Mojsak

Anna Łukoszyk

Emilia Kossakowska

Julia Milewska

Przemysław Jurgiel

Maksymilian Czaban

Katarzyna Ostrowska

Aleksandra Wisko

Wiktoria Zubrycka

Magda Sałamacha

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.