Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

 

 

DEBATA OKSFORDZKA "WOLNA EMIGRACJA"

7.11.2014r. (poniedziałek) o godz.12.45 w sali lustrzanej VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku odbędzie się debata "WOLNA EMIGRACJA". Uczestnikami dyskusji będą uczniowie:

-Publicznego Gimnazjum nr 9 im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie,

-Publicznego Gimnazjum nr 15 im. Wiesława Kazaneckiego,

-Publicznego Gimnazjum nr 18 im. króla Stefana Batorego,

-VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

TEMATYKA DEBATY:

-przyczyny i skutki migracji,

-prawa człowieka i kontrola migracji,

-otwarcie granic Unii Europejskiej dla mieszkańców Globalnego Południa.

"Inne + nasze = ciekawe" - to pomysł realizowany w VII Liceum Ogólnokształcącym
w Białymstoku, w ramach komponentu szkoleniowego projektu "Edukacja Globalna
2014-2015. Regranting dla organizacji pozarządowych
". Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży globalnymi współzależnościami oraz kształtowanie wśród nich postaw, respektujących różnorodność kulturową. W ramach projektu uczniowie z VII LO uczestniczą w warsztatach z edukacji globalnej. Zajęcia są prowadzone metodami aktywizującymi grupę, z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć fotograficznych, teatralnych i plastycznych.

We wszystkich szkołach biorących udział w przedsięwzięciu zostanie zaprezentowana wystawa prac plastycznych i fotograficznych, które powstały w trakcie realizacji projektu,
a ich przedstawiciele wezmą udział w dyskusji na temat wolnej emigracji.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych "Siódemka", założone przez nauczycieli VII LO w Białymstoku. Misją organizacji jest wspieranie młodzieży w działaniach edukacyjnych i artystycznych.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.                 

 

***

 

17 listopada 2014 r. uczniowie klasy II b biorący udział w projekcie edukacyjnym „Mniejszość większości” wzięli udział w debacie zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Siódemka” działające przy VII Liceum Ogólnokształcącym.W pierwszej części spotkania uczestnicy obejrzeli prezentacje na temat problemów migracyjnych współczesnego świata, przypomnieli sobie, czym są prawa człowieka i dowiedzieli się, że prawo do wolności jest podstawowym z tych praw. Następnie przedstawiona została etiuda taneczną na temat wolności.

Po krótkiej przerwie i poczęstunku uczniowie wzięli udział w dyskusji w formie debaty oksfordzkiej, w której teza mówiła o konieczności akceptacji migracji z krajów Globalnego Południa do Europy, zaś antyteza głosiła, że takie migracje są zagrożeniem dla państw europejskich. Bardzo emocjonalna dyskusja odbyła się ze szczególnie aktywnym udziałem ucznia naszego gimnazjum Maksymiliana Czaban.

W debacie uczestniczyli:

Katarzyna Iwaniuk

Karolina Kalisz

Mateusz Mojsak

Anna Łukoszyk

Emilia Kossakowska

Julia Milewska

Przemysław Jurgiel

Maksymilian Czaban

Katarzyna Ostrowska

Aleksandra Wisko

Wiktoria Zubrycka

Magda Sałamacha

Nowe Horyzonty

Ogólnopolski Projekt "Cybernauci"

Mobilność Kadry Edukacyjnej

Szkoła Odkrywców Talentów
Lepsza szkoła
Unicef
TEG

Copyright © 2018 Norbert Toruński Rights Reserved.