Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

W dniach 17-21 listopada 2014 odbyło się szóste spotkanie uczestników międzynarodowego projektu Comenius „Razem stworzymy lepszy świat” w Weronie, we Włoszech. Nauczyciele i uczniowie z 9 krajów europejskich uczestniczyli w konferencji, na której przedstawiono ulotki informacyjne dotyczące różnych problemów środowiska naturalnego, min.: erozji gleby, ginących gatunków roślin i zwierząt, czy zanieczyszczenia powietrza i wody.

Pierwszego dnia wizyty gospodarz przygotował występy artystyczne uczniów: pokazy taneczne i muzyczne: koncert fletowy, pokaz taneczny i wykonanie piosenki projektu „Hand in hand for a wonderful land”.  Polską grupą nauczycieli i uczniów w składzie: p. dyrektor Alfred Komar, p. Robert Królik, p. Monika Markowska i p. Bożena Teleszewska, oraz uczennice Julia Baran i Katarzyna Roszkowska, opiekowała się nasza rodaczka – pani  Dorota, która we włoskiej szkle uczy francuskiego. Po pokazie wszyscy udali się do ratusza miejskiego, gdzie na Sali posiedzeń rady miasta Werony podjął gości burmistrz miasta. Po jego niezwykle ciekawym wystąpieniu, które wciągnęło słuchaczy, grupa Comenius udała się do pobliskiego miasteczka, gdzie znajduje się winiarnia oraz olejarnia. Goście obserwowali tam proces wyrobu wina oraz oliwy. Lunch zaserwowano gościom w klimatycznej restauracji prowadzonej przez emerytowanych żołnierzy górskich („alpini”).

Następnego dnia drużyna Comenius udała się do przepięknej Wenecji, która zachwyciła gości swoim niepowtarzalnym klimatem. Uczestnicy wycieczki zwiedzili, między innymi: plac św. Marka z przepięknym kościołem w stylu bizantyjskim,  Pałac Dożów i Wielki Kanał. Spacer wąskimi uliczkami Wenecji poprzecinanymi siecią kanałów ze słynnymi gondolami, dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Trzeci dzień pobytu w szkole to konferencja, na której zostały zaprezentowane ulotki „Aktywny obywatel” dotyczące problemów środowiska. Polska ulotka dotyczyła zanieczyszczenia hałasem. Ulotki prezentowali uczniowie z poszczególnych krajów. Nasze uczennice oprócz omówienia działań grupy Ambasadorów Comeniusa w zakresie walki z hałasem,  przedstawiły raport z działań projektowych  Polski w roku szk. 2013/14. Następnie uczniowie udali się do innej Sali, aby wziąć udział w quizie dotyczącym Unii Europejskiej. W tym czasie nauczyciele wysłuchali prezentacji o włoskim systemie szkolnictwa.

Krótka wycieczka po włoskiej szkole zakończyła się warsztatami, na których goście uczyli, jak zrobić kolczyki ze zużytych pojemniczków do kawy. Nie zabrakło tez nauki tradycyjnych włoskich tańców.  Po warsztatach tanecznych wszyscy udali się do Centrum Recyklingu – niewielkiego obiektu, gdzie uczniowie wykonywali  bransoletki z surowców, które zgromadzono w centrum. Można tam było podziwiać siedzenia wykonane ze zwykłych tekturowych pudełek, stół, szafki i modele samolotów – również zrobione z kartonu.

Niesamowita atrakcją była wizyta w sąsiadującym z Centrum Muzeum Historii Naturalnej Werony. Zgromadzone tam zbiory roślin i wypchanych dzikich zwierząt okraszone komentarzem tamtejszego kustosza wzbudziły zainteresowanie zebranych.

Po południu gości oprowadzono po Weronie. Nie obeszło się bez pozowania pod słynnym balkonem przy pomniku Julii. Grupa Comenius udała się też do Areny – starożytnego teatru miejskiego.

Wieczorem w szkole odbyła się kolacja podsumowująca mobilność we Włoszech, podczas której serwowano pyszne dania lokalnej kuchni. Uczestnikom wręczono certyfikaty, a na zakończenie odbyła się dyskoteka.

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.