Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

Wizyta w Słowenii jest już drugą mobilnością w ramach projektu „Razem stworzymy lepszy świat”, który skupia się na problematyce środowiska naturalnego. Koordynator projektu- Bożena TeleszewskaiMonika Markowskamiały okazję zobaczyć na własne oczy ekologiczne podejście mieszkańców niewielkiej miejscowości w Słowenii.

Do Słowenii przyjechały wszystkie kraje partnerskie projektu. Jednym z głównych zadań było porównanie wyników eksperymentu dotyczącego zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla. Każdy kraj miał inny pomysł. Uczniowie w Wielkiej Brytanii stworzyli mapę świata z zaznaczonymi krajami, z których docierają do ich kraju produkty spożywcze. Mapa ukazała, że, aby spełnić „zachcianki” uczniów, żywność musi wędrować z południowej Afryki, Azji czy Nowej Zelandii. To uświadomiło uczestnikom konferencji w Słowenii, że korzystniejsze dla środowiska jest kupowanie produktów lokalnych, które nie wymagają długiego transportu.

Uczniowie z Polski, Bułgarii i Hiszpanii skorzystali z testu internetowego, który oceniał osobisty niechlubny wkład w produkcje CO2 do atmosfery. W teście znalazły się pytania dotyczące diety, warunków mieszkalnych, transportu i nowo zakupionych przedmiotów. Wynik podany w planetach wskazywał ile planet potrzebowałaby ludzkość, gdyby przyjęła styl życia osoby wypełniającej test. Okazało się, że najlepiej wypadła Bułgaria (poniżej dwóch planet). Polska uplasowała się pośrodku, ze średnią około 2,5 planety. Hiszpania miała wynik powyżej trzech planet.

Uczniowie z Polski wyróżnili się dodatkowo eksperymentem przeprowadzonym po kierunkiem p. Bożena Stepaniuk. Polegał on na obserwacji zanieczyszczeń na białym bawełnianym materiale rozwieszanym w różnych częściach miasta oraz poza nim. Młodzi badacze obserwowali też porosty na okolicznych drzewach – porosty są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, a ich obecność na drzewach wskazuje jednoznacznie na stan powietrza w okolicy. Polski eksperyment wykazał, że powietrze w Białymstoku i okolicach należy do względnie czystych.

W trakcie wizyty odbyły się tez warsztaty, podczas których wykonywano znaki graficzne zachęcające do dbałości o środowisko. Mieszane wielonarodowe grupy uczniowsko-nauczycielskie tworzyły znaki do haseł takich jak: „Szanuj naturę”, „Stop plastikowym torebkom” itp.

Ciekawym wydarzeniem była wycieczka na wysypisko śmieci usytułowane w malowniczej górskiej scenerii. Wysypisko ma kształt góry, jest porośnięte trawą. Regularnie prowadzi się badania nad emisją szkodliwego metanu. Wokół „śmieciowej góry” można zobaczyć posegregowane odpady (plastikowe butelki, makulaturę i szkło). Kierownik wysypiska pokazywał, jak składowane są odpady oraz tłumaczył strukturę ”wzgórza śmieci”. Na terenie wysypiska funkcjonuje też oczyszczalnia ścieków.

Segregacja szkła, plastiku i papieru jest bardzo naturalna dla mieszkańców Ajdovsciny. Dzieci wynoszą ten nawyk z domów, ale szkoła nie zostaje w tyle i wspomaga proces edukacji proekologicznej.

 

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.