Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

W dniach 16-20 marca 2015 r. Ambasadorowie projektu Comenius: Mateusz Dawidziuk, Magdalena Sienkiewicz, Aleksandra Popowska, Julia Magnuszewska, Dominika Korolczuk i Igor Kozłowski, pod opieką p. Moniki Łukianiuk i p. Katarzyny Żukowskiej – Suchockiej, jako reprezentanci Publicznego Gimnazjum nr 9 odwiedzili stolicę Niemiec, Berlin. Gospodarzem była szkoła Wilma – Rudolph – Oberschule Berlin, do której uczęszcza młodzież w wieku od 13 do 18 lat. Do szkoły w Berlinie przyjechały także reprezentacje z Bułgarii, Słowenii, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Węgier oraz Anglii.

Pierwszego dnia niemiecki gospodarz powitał swoich gości wspaniałym koncertem w sali muzycznej. Następnie głos zabrali nauczyciele z berlińskiej szkoły zaangażowani w działania projektu Comenius. Nasi uczniowie zostali oprowadzeni po szkole. Podczas zwiedzania zaobserwowali kilka różnic w szkole w Berlinie w porównaniu do naszej szkoły np. obowiązującą dla wszystkich przerwę w lekcjach w godzinach 11:00 do 12:00, możliwość korzystania w wolnej chwili z tzw. Freizeitraum, czyli pomieszczenia do spędzania czasu wolnego, gdzie można pograć w ping ponga lub napić się herbaty.

Tego samego dnia odbyło się także zwiedzanie z przewodnikiem, który oprowadził gości po centrum Berlina. Podziwiali oni okazały parlament niemiecki i Bramę Brandenburską. Wieczorem wszyscy udali się do teatru na przedstawienie pt „Wycieczka klasowa”. Następnego dnia rano wszyscy spotkali się w szkole, by zaprezentować plakaty na temat „Natural Beauties of our area”, opowiedzieć o pięknie swoich okolic i przeczytać ciekawe eseje. Nauczyciele uczestniczyli w konferencji, na której informowali o systemie oświaty w swoich krajach i realizacji tematu ekologii w szkole.

Tego dnia w świetlicy szkolnej wszyscy obejrzeli film o zjednoczeniu Niemiec i zburzeniu muru berlińskiego pt. „Oda do wolności”, a następnie zwiedzili muzeum „Checkpoint Charlie” – najbardziej znane przejście graniczne z byłego Berlina Wschodniego do Zachodniego. Ostatniego dnia zaproszeni goście zostali oprowadzeni po zamku Charlottenburg, pochodzącym z XVIII wieku. Następnie zwiedzili berlińskie Aquarium i katedrę berlińską – Berliner Dom. Wieczorem odbyło się przyjecie pożegnalne, na którym uczestnicy prezentowali tańce ludowe. Bardzo spektakularny okazał się występ grupy z Polski, tańczącej Poloneza. Młodzież była doskonale przygotowana, gdyż przed wyjazdem ćwiczyła pod okiem p.Doroty Nity – Komorowskiej, której należą się szczególne podziękowania. Pobyt w Berlinie był bardzo ekscytujący i pouczający, a uczniom trudno było rozstać się ze swoimi niemieckimi gospodarzami. Na pewno pozostanie im w pamięci na długo.

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.