Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

Dwuletni projekt Comenius poświęcony ekologii i ochronie środowiska „Hand in hand for a wonderful land” („Razem stworzymy piękny świat”) dobiegł końca. 12 maja 2015 przedstawiciele 9 krajów spotkali się po raz ostatni w Konji, Turcji, aby podsumować szereg działań podjętych w latach 2013-15, oraz podzielić się wynikami ankiety dotyczącej świadomości ochrony środowiska przeprowadzonej wśród uczniów szkół partnerskich.
Dwa lata doświadczeń projektowych zaowocowały większą świadomością zagrożeń  środowiska naturalnego i tego, co każdy z nas może zrobić, aby przyczynić się do ograniczenia destrukcyjnej działalności człowieka. Dzięki projektowi wiele osób zaczęło zastanawiać się nad zmianą stylu życia na bardziej pro-ekologiczny.
Obok głównego nurtu projektu, którym było wypracowanie postawy sprzyjającej ochronie środowiska, każdy z krajów miał przypisany odrębny temat związany z ekologią. Polska, której przypisano zagadnienie zanieczyszczenia hałasem, podjęła szereg działań mających na celu zgłębienie tego problemu, co zaowocowało między innymi dniem bez dzwonka szkolnego („Cicho-sza Day”) – po raz pierwszy w szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.
Dwuletnia przygoda Comenius to nie tylko działania związane z ekologią – to też ogromna platforma komunikacyjna między uczniami i nauczycielami z 9
państw: Polski, Turcji, Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Węgier, Hiszpanii, Anglii i Włoch, które stworzyły wielką, wielojęzyczną rodzinę.
Projekt był niezwykłą okazją, aby przełamać bariery językowe, pokonać własne słabości i doskonalić język angielski. Była to również szansa,  by poznać kulturę, zwyczaje i piękno natury krajów partnerskich.
Międzynarodowa drużyna Comenius przebywała w Konji na zaproszenie tureckiej szkoły podstawowej Buyuk Bayran, która przygotowała ciekawy program wizyty. Po krótkiej konferencji, podczas której przedstawiciele krajów członkowskich podsumowali projekt oraz przedstawili wyniki ankiety dotyczącej ekologii, goście udali się do szkoły Buyuk Bayran. Turcja -
główny koordynator projektu, powitał gości występami artystycznymi i sportowymi, oraz piosenką projektu „Hand in hand for a wonderful land”. Goście obejrzeli pokaz tradycyjnych tureckich tańców, występy wokalne, muzyczne oraz pokazy taekwondo. Po powitaniu na przybyłych czekały smaki kuchni tureckiej oraz zwiedzanie dwumilionowej Konji. Najsłynniejszą atrakcja turystyczną tego miasta jest Muzeum Mevlany, założyciela zakonu tańczących derwiszy.
Wieczorem partnerzy projektu gościli w tureckich domach na kolacji, gdzie mieli okazję zobaczyć rodzinne tureckie zwyczaje oraz posmakować tureckiej kuchni. W wielu tureckich domach w Konji posiłek jada się siedząc na podłodze, a kobiety jedzą często w oddzielnych pomieszczeniu niż mężczyźni.
Gospodarze pochwalili się też jednym z najpiękniejszych miejsc w Turcji – Kapadocją, krainą o księżycowym krajobrazie z domami i chrześcijańskimi świątyniami wykutymi w skałach.
Trzeciego dnia uczestnicy tej ostatniej już mobilności zostali zaproszeni do zwiedzenia prywatnej szkoły podstawowej, która budziła zachwyt budynkiem i wyposażeniem sal. Uczniowie tej prywatnej szkoły maja możliwość nauki baletu, pływania (w szkole znajduje się basem), gry na instrumencie oraz aktorstwa. Uczniowie uczą się angielskiego aż 10 razy w tygodniu.
Ostatni dzień wizyty obfitował też w inne wydarzenia: wizytę w Centrum Nauki, wycieczkę do parku miniaturowych budowli krajów muzułmańskich oraz wyjazd do Plantacji Drzew.
To ostatnie miejsce było niezwykłe -  na rozległym wzgórzu rośnie bowiem skromny, lecz stale powiększający się młody las. Drzewa symbolizują kraje biorące udział w unijnych projektach prowadzonych w Konji. Każdy kraj projektu „Hand in hand for a wonderful land” miał więc ważne zadanie – posadzić drzewo. Wszyscy partnerzy projektu wywiązali się  z tego zadania. W lasku przybyło 9 młodych drzewek.
Wieczorem międzynarodowa grupa spotkała się po raz ostatni na uroczystym obiedzie, a na koniec goście próbowali swoich sił w tradycyjnych tańcach w rytmie muzyki tureckiej,  na sali gimnastycznej szkoły w Buyuk Bayran.
W ten oto sposób dobiegł końca wspaniały, jednoczący szkoły w 9 krajach projekt Comenius. Wielka rodzina Comenius istnieje jednak nadal, a współczesna technologia bardzo to ułatwia.

 

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.