Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

 Pierwszą szkołą, która postanowiła propagować język i kulturę Hiszpanii w Białymstoku jest III Liceum Ogólnokształcące, w którym klasa dwujęzyczna istnieje już od 6 Lat. Nauka w tej klasie trwa 4 lata, ponieważ uczniowie potrzebują całego roku, aby nauczyć się języka na poziomie pozwalającym im uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z Hiszpanii. Niestety, po najnowszej reformie systemu edukacji istnienie tzw. klasy "0" stało się niemożliwe, dlatego narodził się pomysł stworzenia klas dwujęzycznych w dwóch białostockich Gimnazjach, które przygotowywałyby uczniów do nauki w III Liceum. Jednym z dyrektorów zainteresowanych projektem był dyrektor Publicznego Gimnazjum nr. 9 pan Alfred Komar, który w maju 2013 roku spotkał się w III Luceum Ogólnokształcącym z sekretarzem generalnym Biura Radcy ds. Edukacji Królestwa Hiszpanii, panią Glorią Nistal Rosique w celu omówienia szczegółów współpracy międzynarodowej. Spotkanie zakończyło się sukcesem i w PG 9 w roku szkolnym 2013/2014 powstała pierwsza klasa dwujęzyczna z językiem hiszpańskim, w której uczniowie będą przez trzy lata, poznawali język, kulturę oraz elementy historii i geografii Hiszpanii.

Dyrektor PG 9 zostal zaproszony na spotkanie z Ambasadorem Hiszpanii w Polsce panem Augustinem Nuñez Martinez, oraz Radcą ds. Edukacji panem José Antonio Benedicto Iruiñ, które odbyło się dnia 4.10.2013 W Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie, w celu podpisania memorandum o współpracy międzynarodowej.

 11 października 2013 r. uczniowie klasy z rozszerzonym językiem hiszpańskim wraz z wychowawcą panią Moniką Szmurło i nauczycielami języka hiszpańskiego: panią Anną Aparicio Peralta i panem Sergio Aparicio Peralta wzięli udział w uroczystości z okazji święta narodowego Hiszpanii, które przypada 12 października. Wydarzenie to miało miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:30 na sali gimnastycznej i prowadził ją pan Ricardo Ingelmo Casado, który w III LO uczy geografii i historii Hiszpanii. Oprócz uczniów naszej szkoły była również młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku oraz sekcje dwujęzyczne III Liceum Ogólnokształcącego.

Na początku przedstawiono dokonania klas z językiem hiszpańskim III LO oraz omówiono wyniki konkursów podejmujące tematykę Hiszpanii i jej kultury.

Z kolei odbył się pokaz tańca „Flamenco” w wykonaniu grupy tanecznej Rada Dance Art z Białegostoku. Po fascynującym występie uczestników spotkania czekała niespodzianka - nauka podstaw tego tańca. Wszyscy bardzo się zaangażowali, nawet nasi nauczyciele.

Ten dzień na pewno długo pozytywnie wyryje się w naszej pamięci.

 

Uczniowie klasy hiszpańskiej Publicznego Gimnazjum nr 9 w Białymstoku 13 grudnia 2013r. zorganizowali pokaz mody. Nauczyciele języka hiszpańskiego podzielili klasę I a na 6 grup. W każdej z nich został wyłoniony lider. Zadaniem uczniów było wybranie stroju i zaprezentowanie go reszcie klasy. Modelem był lider, który opisywał elementy ubioru. W spektakularny finale zobaczyliśmy wiele kreacji – od rocka, punka oraz kolekcję zimową, a nawet sportową. „To była niezwykle ciekawa lekcja i chcemy takich więcej!” – zgodnym chórem podsumowali uczniowie klasy hiszpańskiej. 

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.