Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

TEG 2016 A2 W2 aktualizacja 72dpi RGB

W dniach od 14 do 18 listopada br. w naszym gimnazjum w związku z trwającym Tygodniem Edukacji Globalnej pod hasłem – „Razem dla pokoju” organizowane były różnorodne przedsięwzięcia, które po raz trzeci miały przybliżyć naszym uczniom cele edukacji globalnej. W tym roku głównym celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kluczowe: Dlaczego mamy razem działać na rzecz pokoju?

W poniedziałek - 14 listopada uczniowie klasy III b oraz III c przygotowali wystawę poświęconą sytuacji na Ukrainie i Czeczenii, które zostały połączone kolorowymi strzałkami umieszczonymi na podłodze korytarzy. Nieprzypadkowo dokonaliśmy takiego wyboru w naszej szkole. Od wielu lat są wśród nas uczniwie narodowości czeczeńskiej, a od ubiegłego roku również ukraińskiej. Tematyka tegorocznego TEG-u idealnie wpisuje się w sytuację polityczną obu tych państw. Również tego dnia oplakatowaliśmy całą szkołę informacjami o wydarzeniu. Natomiast chętni uczniowie z różnych klas, wykonali mapę świata z zaznaczonymi współczesnymi konfliktami.

We wtorek - 15 listopada uczniowie klas: IIIb, IIId oraz IIIg wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności z Warszawy. Pani Magda Bodzan poprzez zabawę - Gra w kontynenty- pokazała uczniom różnice między globalną Północą, a globalnym Południem. Również starała się uświadomić z jakimi problemami żywnościowymi boryka się cały świat oraz jak my możemy dokonywać mądrych wyborów jako konsumenci.

W środę - 16 listopada uczniowie wraz z p. Iwoną Gawryluk oraz p. Katarzyną Żukowską- Suchocką spróbowali swoich sił w składaniu Gołębia Pokoju techniką origami.

Instrukcje skłądania gołębi były wykonane w języku angielskim.

W czwartek - 17 listopada nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowym konkursie Global Quizizz w języku angielskim. W tym samym czasie wielu uczniów z różnych krajów mierzyło się z wiedzą globalną w języku angielskim. W tym dniu również rozstrzygnięte zostały konkursy, które związane były z obchodami TEG-u.

1. W konkursie recytatorskim zorganizowanym przez p. Ewę Underlich I miejsce zdobył Szymon Wysocki z IIIe, natomiast II miejsce Emilia Szkobodzińska z IIIa.

2. W konkursie plastycznym organizowanym przez p. Ewę Walecką oraz Marzenę Korolczuk, wygrali : I miejsce- Klaudia Julia Kiersnowska, II miejsce - Damian Lerman, III miejsce - Kamila Czarniecka

3. Wyniki konkursu literackiego organizowanego przez p. Kamillę Gaińską zostały ogłoszone wcześniej.

W piątek - 18 listopada odbyło się nietypowe podsumowanie działań TEG-u. O godzinie 8.00 uczniowie ustawili się na boisku w kształcie biało-czerwonej pacyfki, ponieważ robiliśmy zdjęcie z drona.  Było ono częścią międzynarodowego projektu CULTURE FOR PEACE w ramach Global Collaboration Day. Następnie odbyło się krótkie podsumowanie wszystkich działań w postaci prezentacji dla uczniów oraz wystapienie Khedy Abdulaev y-uczennicy narodowości czeczeńskiej, która przybliżyła nam historię konfliktu w Czeczenii oraz jej kulturę i tradycję. Również zostały uroczyście wręczone nagrody zwycięzcom konkursów. Nagrody zostały ufundowane przez Regionalne Centrum Krwiodastwa w Białymstoku. Na koniec uczniowie klasy IC pod kierunkiem p. Iwony Gawryluk zaśpiewali piosenkę: "We are the world", która również została umieszczona na portalu społecznościowym w ramach międzynarodowego projektu CULTURE FOR PEACE.

Najlepszą konkluzją naszych tygodniowych działań są słowa Joanny Waszkowskiej, która, spisując swoje przemyślenia, poruszyła serca wszystkich koordynatorów TEG-u: „(…)co jest pra - początkiem niepokoju? Uważam, że jest to moment, kiedy człowiek zapomina, że na tym świecie jesteśmy "RAZEM". Razem z innymi ludźmi, razem z przyrodą, z ziemią. Poczucie bycia razem w naturalny sposób kształci szacunek względem tego, kto jest ze mną,dlatego też jedynym lekiem dla świata, jedyną obroną przed niepokojem jest zrozumienie, że powinniśmy być "Razem dla Pokoju".

Marzena Korolczuk

Copyright © 2019 Norbert Toruński Rights Reserved.