Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej SP nr 24.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi

im.2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

Publiczne Gimnazjum nr 9

TEG 2016 A2 W2 aktualizacja 72dpi RGB

W dniach od 14 do 18 listopada br. w naszym gimnazjum w związku z trwającym Tygodniem Edukacji Globalnej pod hasłem – „Razem dla pokoju” organizowane były różnorodne przedsięwzięcia, które po raz trzeci miały przybliżyć naszym uczniom cele edukacji globalnej. W tym roku głównym celem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kluczowe: Dlaczego mamy razem działać na rzecz pokoju?

W poniedziałek - 14 listopada uczniowie klasy III b oraz III c przygotowali wystawę poświęconą sytuacji na Ukrainie i Czeczenii, które zostały połączone kolorowymi strzałkami umieszczonymi na podłodze korytarzy. Nieprzypadkowo dokonaliśmy takiego wyboru w naszej szkole. Od wielu lat są wśród nas uczniwie narodowości czeczeńskiej, a od ubiegłego roku również ukraińskiej. Tematyka tegorocznego TEG-u idealnie wpisuje się w sytuację polityczną obu tych państw. Również tego dnia oplakatowaliśmy całą szkołę informacjami o wydarzeniu. Natomiast chętni uczniowie z różnych klas, wykonali mapę świata z zaznaczonymi współczesnymi konfliktami.

We wtorek - 15 listopada uczniowie klas: IIIb, IIId oraz IIIg wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności z Warszawy. Pani Magda Bodzan poprzez zabawę - Gra w kontynenty- pokazała uczniom różnice między globalną Północą, a globalnym Południem. Również starała się uświadomić z jakimi problemami żywnościowymi boryka się cały świat oraz jak my możemy dokonywać mądrych wyborów jako konsumenci.

W środę - 16 listopada uczniowie wraz z p. Iwoną Gawryluk oraz p. Katarzyną Żukowską- Suchocką spróbowali swoich sił w składaniu Gołębia Pokoju techniką origami.

Instrukcje skłądania gołębi były wykonane w języku angielskim.

W czwartek - 17 listopada nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowym konkursie Global Quizizz w języku angielskim. W tym samym czasie wielu uczniów z różnych krajów mierzyło się z wiedzą globalną w języku angielskim. W tym dniu również rozstrzygnięte zostały konkursy, które związane były z obchodami TEG-u.

1. W konkursie recytatorskim zorganizowanym przez p. Ewę Underlich I miejsce zdobył Szymon Wysocki z IIIe, natomiast II miejsce Emilia Szkobodzińska z IIIa.

2. W konkursie plastycznym organizowanym przez p. Ewę Walecką oraz Marzenę Korolczuk, wygrali : I miejsce- Klaudia Julia Kiersnowska, II miejsce - Damian Lerman, III miejsce - Kamila Czarniecka

3. Wyniki konkursu literackiego organizowanego przez p. Kamillę Gaińską zostały ogłoszone wcześniej.

W piątek - 18 listopada odbyło się nietypowe podsumowanie działań TEG-u. O godzinie 8.00 uczniowie ustawili się na boisku w kształcie biało-czerwonej pacyfki, ponieważ robiliśmy zdjęcie z drona.  Było ono częścią międzynarodowego projektu CULTURE FOR PEACE w ramach Global Collaboration Day. Następnie odbyło się krótkie podsumowanie wszystkich działań w postaci prezentacji dla uczniów oraz wystapienie Khedy Abdulaev y-uczennicy narodowości czeczeńskiej, która przybliżyła nam historię konfliktu w Czeczenii oraz jej kulturę i tradycję. Również zostały uroczyście wręczone nagrody zwycięzcom konkursów. Nagrody zostały ufundowane przez Regionalne Centrum Krwiodastwa w Białymstoku. Na koniec uczniowie klasy IC pod kierunkiem p. Iwony Gawryluk zaśpiewali piosenkę: "We are the world", która również została umieszczona na portalu społecznościowym w ramach międzynarodowego projektu CULTURE FOR PEACE.

Najlepszą konkluzją naszych tygodniowych działań są słowa Joanny Waszkowskiej, która, spisując swoje przemyślenia, poruszyła serca wszystkich koordynatorów TEG-u: „(…)co jest pra - początkiem niepokoju? Uważam, że jest to moment, kiedy człowiek zapomina, że na tym świecie jesteśmy "RAZEM". Razem z innymi ludźmi, razem z przyrodą, z ziemią. Poczucie bycia razem w naturalny sposób kształci szacunek względem tego, kto jest ze mną,dlatego też jedynym lekiem dla świata, jedyną obroną przed niepokojem jest zrozumienie, że powinniśmy być "Razem dla Pokoju".

Marzena Korolczuk

Nowe Horyzonty

Ogólnopolski Projekt "Cybernauci"

Mobilność Kadry Edukacyjnej

Szkoła Odkrywców Talentów
Lepsza szkoła
Unicef
TEG

Copyright © 2018 Norbert Toruński Rights Reserved.